spacer
spacer search

R43
stránky věnované problematice stavby rychlostní komunikace R43

Search
spacer
Problém R43
Hlavní menu
Úvodní stránka
PETICE
Tucet argumentů k R43
Aktuálně
Nová situace - ČR v EU
Dopravní význam R43
EU a TEN
R43 a vláda ČR
Územní plán BSRA
Návrh úz. prognózy JMK
Generel dopravy JMK
Územní plán Brna
Zaznělo v médiích
Kontakty
Občanská sdružení
Troubsko
 
R52 - Mikulovsko
 
SZ okruh Prahy - 1
SZ okruh Prahy - 2
 
Rychlostní silnice R35
Rychlostní silnice R49
 
Decin a D8
Dálnice D3
 
Úvodní stránka

O populismu bývalého primátora
Zdrojový dokument

27. dubna 2007, Lidové noviny


BRNĚNSKÝ ÚHEL POHLEDU

Brněnská ODS si zvyká na opoziční roli. Není to snadné, ale dejme tomu, že se to naučí. Zatím ta snaha působí poněkud „přelétavě" neboli padni kam padni. Problémy, které se za dlouhá léta panování brněnských občanských demokratů nedařilo řešit, a které logicky zůstaly a nyní spadly na hlavu současné koalici, jsou jí směšným způsobem vyčítány.

Minulý týden se bývalý primátor Brna za ODS Václav Mencl pustil z role, snad občana, do současné koalice hlava nehlava. Vrhl se do kritiky územního plánu, který sám spoluvytvářel. Velmi zajímavé. Chová se jako jeden z mála kaprů, kteří sahají po stavidle, aby si vypustili rybníček. Pan Mencl ví nebo by vědět měl, že R43 má variantní řešení už v územním plánu, není tedy potřeba škrtat, ale vybrat, což ODS dlouhá léta neudělala.

Dokument nemá podobu, se kterou straší obyvatele Brna pan Mencl.

Pravděpodobně také nedojde k situaci, kdy potáhnou houfy vystěhovávajících se Brňanů za hranice strašného, dopravně zničeného města. Pan Mencl, který je mimo jiné předkladatelem novely zákona o územním plánování, je tedy odborníkem. Bohužel neudělal v kauze R43 nic jiného, než že naštval obyvatele Bystrce a dalších městských částí, dotčených možnou výstavbou silnice.

Patent na variantní schvalování územního plánu má, podle pana Mencla, snad jen ODS a její zastupitelé z roku 1990. Současná koalice se baví s občany, naslouchá, posuzuje a reaguje, i když ji a Brňany to stojí čas a úsilí. Žijeme ve svobodné zemi a lidé mají právo říct svůj názor ke věcem veřejným. Koalice podle toho „vox populi" dokonce reaguje. Je to v Brně věc nebývalá. Zkuste se ptát, pane Mencle, lidí okolo sebe. Ne jen tak na oko, politicky, ale skutečně jim naslouchejte. Doporučuji kvůli mnohobarevnosti názorů, nemusí ani být pouze z jedné politické strany. Snad takové lidi znáte. To se asi budete divit.

Závěrem mi dovolte mírně hygienické pojednání. Nynější koalice, která se snaží dát Brno do pořádku po šestnácti letech pod křídly modrého dravce, přišla k vaničkám dávno vylitým. Děti z nich vyklopené už vyrostly a začaly běhat po lesích kolem Brna. Tyto děti se stále nemají kde koupat, bazénů nemajíce, tyto děti nemají kde bruslit, kluziště nejsou. Sportovní kluby obracejí v prázdných kapsách poslední padesátníky. Kultura nesmyslně a neefektivně polyká velké částky a divadla jí padají na hlavu.

Děti z vylitých vaniček už jsou v mateřských školách a na prvním stupni základních škol, jenže je jaksi není kam dát, protože moudří mužové z ODS tak trochu zatočili s jihomoravským a brněnským školstvím. Z čítanek se po jejich desetiletém používání už špatně čte, pane inženýre Mencle a 30 dětí ve třídě bylo naposledy před rokem 1989.

Pane Mencle. Prosím, až budete zase psát článek na stranickou objednávku, zavolejte mi, dám vám čerstvé informace, ať znáte syrovou brněnskou realitu.

***

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce.

O autorovi| ROMAN ONDERKA, primátor Brna (ČSSD)

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno


< Předch.   Další >
spacer
Aktuálně
V médiích

Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer